Çarşamba, Mart 16

Digiturk

2009 yılında 2 yıl taahhüt ile bu dijital platforma üye oldum. Bir ay bedava tüm kanalları izletip sonrasında Turksat uydusu ile izlenebilecek ulusal kanallara sadece İz Tv ve Türkmax'ı ekleyip 9.99 TL para almaya başladılar. Ayrıca TRT'de Formula 1 yarışlarını karasal yayınla gayet güzel izlenebilirken bu dijital platform BISS'i otomatik almadığı için yarışlardan da oldum bir müddet.

2009'da lig ilginç gidiyordu Sivasspor liderdi. Maçları izleyeyim bari dedim. Ayda 68 lira vererek Lig Tv'yi açtırdım. 58 liralık fark ile izlenebilen kanal sayısı 2 tane arttı sadece Lig Tv ve Spormax. Sonrasında lig bitti tekrar eski güzel 9.99 luk günlere döndüm.

İşimi değiştirdim 2010 Nisan ayında eskisine nazaran daha iyi kazanır oldum. Sonra emektar 70 ekran TV'nin yerine 32" LCD aldım. Eee o kadar LCD alınca insan daha kaliteli görüntüler istiyor haliyle. Digiturk HD kutu istedim dediler ki 14.99 vereceksiniz olur veririm dedim. O sıralarda TNT de artık yayın yapıyordu fakat sinema paketi ile izlenebiliyordu. Yani antenle alınabilen yayın için 45 lira sinema paketi ücreti istiyorlardı. Olsun Monk'u da izlemeyi veririm canım deyip vazgeçtim. 14.99 ile devam ettim bir müddet.

Lig tekrar başladı HD kalitesinde maç izlemek için vermem gereken para 89 TL idi artık. Olsun canım nasılsa kazanıyorum veririm nolcak dedim verdim bir kaç ay. Sonra iş değiştirip maddi olarak biraz gerileyince tekrar 9.99 luk pakete dönüş yaptım. 2011 yılının Mart ayını bekleyip durdum.

Mart ayı geldi 2 yıllık taahhüt bitti. Nasıl ki Turkcell'den kurtuldum bundan da kurtulmalıydım. Önce müşteri hizmetlerini aradım tam olarak ne zaman üyeliğimin biteceğini öğrendim. Sonra müşteri hizmetlerinden dileçke yazmam gerektiğini bildirdiler. Dilekçemi yazdım fax vasıtası ile yolladım. (Herhangi bir kanal açtırmak, paket değiştirmek, üye olmak için telefon ya da internet yeterli iken üyelik iptali için dilekçe isteniyor hem de fax ile mail falan da değil fax...)

Bir gün sonra arandım. İptal ettirmemem için bir sürü seçenek sundular:
2 ay tüm kanalları bedava izleyin ve sadece 4 lira farkla tüm belgesel kanalları hep açık olsun, (4 liraya belgesel kanallarını istemiyorum dedim)
2 ay bedava tüm kanallar artı 28 liraya Trabzonsporun tüm maçları, (Trabzonspor ayda zaten 4 maç yapıyor her maça 7 lira vermem, öde izle daha ucuza gelir dedim)
2 ay bedava artı Turksat'tan yayın alın ve Trabzonun maçlarına 12 lira verin (Madem bu kadar ucuza verebiliyorsunuz neden 9.99'luk paket bomboş istemiyorum dedim),
vs. vs.

Ya da aboneliğinizi başkasına devredin onlar faydalansınlar dedi hanım kızımız. Ben kurtulmaya çalışıyorum siz arkadaşımın başını yakmamı istiyorsunuz, ayrıca Nisan ayında herhangi bir fatura beklemiyorum sizden dedim. Hemen kontrol etti borçlu olmadığımı gördü ve 3 Nisan 2011 itibarı ile yayınlarımın kesileceğini bildirdi. Peki hangi kanalımızı daha çok izliyordunuz dedi. Lig Tv aboneliklerim sırasında sadece Lig Tv izledim. Sonra 2011 boyunca Lig TV'de maç dışı yayınlar şifresiz olunca yine Lig Tv izledim dedim. Turkmax, İz Tv falan? dedi. Yok dedim izlemiyorum onları, başlarda güzeldi Turkmax; ama şimdi PrimeTime'da Çiçek Taksi izletiyorsunuz, Tatlı Kaçıklar yayınlıyorsunuz TRT'nin binlerce yıl önce vazgeçtiği dizileri paralı olarak yayınlıyorsunuz ne biçim yayın anlayışı bu dedim, üzüldü kadın...

Yarım saat geçmedi tekrar arandım aynı birimden. Az önce ikna edemediniz şimdi daha değişik teklifler mi sunacaksınız dedim. Ulaşılamadı diye not düşülmüş ondan aradım dedi. Düzeltiyorum durumu dedi kapattı.

Nisan ayından itibaren Turksat ile bedava olarak ulusal kanallarımızı izlemeye başlayacağım. Digitürk, D-Smart, Teledünya vs. hiç birini kimseye tavsiye etmiyorum.

Üyeliğiniz varsa iptal ettirin kurtulun. Yok üyeliğiniz var ve size özel seçenekler sunsunlar istiyorsanız yine iptal ettirin en azından daha az vererek daha çok şey izleyin.

2 yorum:

  1. Yasal olmayan platformları buradan tavsiye de edemem, üzerine konuşamam da :)

    YanıtlaSil