Pazar, Temmuz 10

Assassin's Creed


Bir oyun hakkında blog yazısı yazmak için o oyunun bir oyundan fazla olması gerektiğini düşünüyorum ve o sebeple yazıyorum. Çünkü bu seri bir oyundan çok fazlası.

Serinin ilk bölümünü oynamadım. İkinci bölümünü ve Brotherhood ara bölümünü oynadım. Bu kadarı bile oyunu yapanlara olan saygımın artmasını ve oyunun orjinallerini satın almamı sağladı.

2. Bölümde Abstergo isimli bir şirketin laboratuvarında bir deneye tabii tutulan Desmond Miles isimli bir karakteri yönetiyoruz (Sanıyorum ilk bölümde de aynı kişiyi yönetiyoruz). Lucy isimli laboratuvar görevlisi şirketin emellerinin farklı olduğunu söyleyip oradan kaçmamızı sağlıyor ve depomsu bir yerde şirketteki laboratuvarda bağlı bulunduğumuz makinenin bir kopyasına burada bağlanıyoruz ve oyun aslında burada başlıyor.

Desmond Miles özel bir insan (bir çeşit yarı tanrı bile denilebilir) atalarından aldığı genleri sayesinde normal insanlardan farklı olarak gece görüşü tarzı bir görüşe sahip.

Oyunda Desmond bağlı olduğu makineye konulan kan sayesinde o kana sahip kişinin anılarında dolaşıyor. DNA'dan hafıza transferi bir nevi. Yeni Çağ İtalya'sındaki Ezio Auditore isimli bir karaktere bürünüyorsunuz. Bu karakter kız peşinde koşan uçarı bir genç. Küçük bir erkek kardeşi var, bir ağabeyi var ve bir kız karddeşi var. Babasının bir takım gizli işleri var hatta oyun başladığında babası bir kaç mektup taşıtıyor Ezio'ya. Bir kaç mektup götür getirinden sonra ailedeki tüm erkekleri Papa astırıyor.

Oyun Ezio'nun ailesinin neden asıldığını aramasına dönüşüyor. Annesi ve kızkardeşi ile birlikte amcasının yanına Monteriggioni'deki villaya yerleşiyorlar. Ezio babasının gizli odasını buluyor oradan kıyafetler buluyor ve bir suikastçi oluyor. Amcasının yanında dövüş dersleri alıyor. Leonardo Da Vinci'ye eski Assassin'lerin mezarlarında bulduğu şifreli kağıtları veriyor ve bunlarda yer alan planlar ile silahlar tasarlatıyor.

İlerleyen zamanda anlıyoruz ki Piece of Eden (Adem'in elma'sını arıyoruz aslında) babası ve daha öncekiler de hep bunu aramışlar. Kutsal Kase gibi bir şey bu özel güçleri var iyilik için kötülük için kullanılabiliyor ve dünyada her kıtada bir tane (yanılmıyorsam) bulunuyor.


Bir de Subject 16 isimli Desmond'dan önce bu deneyde yer alan kişi var. Bu kişi de aynı şekilde Ezio'nun hatıralarında dolaşmış ve tabiri caizse gerçekleri gördüğünde kafayı sıyırmış. Bağlı bulunduğu makineyi hacklemiş ve hatıralar içinde Hansel ve Gretel tarzı ekmek kırıntıları bırakmış. The Truth adı verilen bu parçaları oyun içerisindeki sembolleri bulup bulmacasını çözünce bir kısa filmle karşılaşıyorsunuz.

Bu filmi oyun içinde çözebiliyoruz. Filme göre Adem ve Havva yok olmak üzere olan bir gezegenden kaçmışlar ve özel bir gücü bulunan bir küreyi de yanlarında getirmişler. Desmond, Ezio, İlk bölümdeki Altair, Subject 16, Ezio'nun babası ve kardeşleri hep bu soydan geliyor ve özel insanlar. Dünyadaki insanlarla çiftleşmemiş kendi aralarında çiftleşip türlerini devam ettirmişler.

Küreden haberi olan insanlar elbette var Papa da bunlardan biri. Dini bu yüzden kullanıyorlar insanlar gerçeği öğrenmesin ve tüm güç kendilerinde olsun diye. Ezio'nun babası elmayı bulmaya yaklaşınca Papa onu ve ailesindeki tüm erkekleri ortadan kaldırıyor.

Oyunun sonunda Ezio Papa'yı Vatikan'da gizli bir yerde sıkıştırıyor öldürmüyor ama elmayı kullanarak Minevra ile konuşuyor. Minevra dünya hakkındaki gerçekleri anlatıyor ve Ezio ile değil Desmond ile konuşuyor. Ezio Desmond'ın kim olduğunu bilmiyor, hatta konuşurken direkt kameraya bakıyor ve oyunu oynarken sizinle konuşuyor hissi veriyor...

Oyunun ara bölümü Brotherhood'da ise Papa'nın oğlu Cesare Borgia Ezio'nun villasını top atışına tutup elmayı çalıp gidiyor. Ezio ve ailesi kurtuluyor ve Roma'ya geliyorlar. Elmayı bulmaya çalışıyor ve elmayı bulduğunda onu Colliseum'a saklıyor. Demond bunu öğrendiğinde günümüzde oraya gidip elmayı alıyor ve oyun bitiyor. Brotherhood'da çok fazla önemli bir şey olmuyor elmaya günümüzde ulaşıyor olmak dışında ve kendimize Assassin ordusu kurabilmemiz dışında. Ayrıca Subject 16'nin yine bazı bulmacaları var bu bölümde de. Bulmacalardan film oluşmuyor bu defa. Subject 16 ile görüşmek için bir sanal ortam çıkıyor. Bir de bulmacalar sırasında mektup, telefon konuşmaları falan çıkıyor dinlemek okumak lazım. Komplolar havalarda uçuyor.

Oyunun ilk bölümünü bekliyorum ve Kasım ayında çıkacak olan son bölümü içinde ön sipariş verdim. Kesinlikle oynanması gereken bir oyun. Fakat oynarken konuyu da özümsemek gerekiyor. Çok sağlam bir senaryo üzerine çok sağlam bir oyun yapılmış.

Dizisi, filmi her ne ise bir şekilde yapılmalı diye düşünüyorum. Fakat bu kadar konuyu 3-4 saatlik filmlere sıkıştırmak yerine bir kaç sezonluk dizi yapılsa muhteşem olur.

Ne demiş Suikastçi İnancı "Hiç bir şey gerçek değil, her şeye izin var" (Nothing is true, everthing is permitted)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder