Salı, Temmuz 12

Playstation Network

Bilindiği gibi Anonymous isimli hacker grubu Playstation Network'ü hacklemiş ve PS sahibi insanlar PSN'e girememiş, var olan şifreler çalınmış, yeni PS alan insanlar PSN'e kayıt olamamıştı.

Sony Mayıs ayında PSN'i eski kullanıcıları için açtı yeni kullanıcılar da (ben dahil) orijinal oyunları ellerinde beklemeye koyuldular. PSN hesabı almış olmanın verdiği bazı avantajlar var. Multiplayer oyunlar oynayabiliyor, oyunların içinden çıkan kodlar ile indirilebilir içerikten faydalanılabiliyor, kredi kartı ile online oyun satın alabiliyorsunuz. Ülkemizin muhteşem vergi politikası sebebi ile yurt içinde 100 TL olan bir oyun PSN üzerinden 20$ civarında olabiliyor. Ayı şekilde sendit.com gibi sitelerden oyunları orjinal olarak ucuza satın alabiliyorsunuz.

Neyse ben de önceki yazımdan da belli olacağı gibi Assassin's Creed'e taktım. Oyun elime bir yerden geçti oynadım çok beğendim ve Ubisoft'a para kazandırmak istedim. Çok sevdiğim yazarların kitaplarını, sevdiğim şarkıcıların albümlerini nasıl korsan olarak edinmiyorsam bu oyunu da korsan edinmek istemedim.

Her şey Assassin's Creed 2 Complete Edition'ı satın almamla başladı aslında. Oyunda Desmond Ezio'nun hatırlarını yaşıyor (önceki yazımdan okuyabilirsiniz) benim oynadığım versiyonda 2 kısım eksikti. Oyun bitirilebiliyor problem yok ama var olması gereken 2 hafıza bölgesi yok. Ubisoft çakallık yapmış ve bunları indirilebilir içerik olarak koymuş (benzeri şekilde indirilmeyen sadece kapalı hale getirilmiş 3 görev de var) Complete Edition, Collector Edition, Black Edition, White Edition, Platinium Edition, Limited Edition vs. gibi versiyonlarında bu kısımlar mevcut fakat bunlara erişebilmek için PSN'e girip Playstation Store üzerinden indirmeniz gerekiyor.

Fakat bu Sony bir türlü yeni PS Hesapları için sitesini açmadığından oyun elimde patladı. Bir ay kadar bekledikten (ve başka arkadaşlarımdan hesap alıp başarısız olduktan sonra) Sony'e mail attım. Durumu anlattım dilim döndüğünce.

Şöyle bir cevap geldi:

Hello Mesut,

Thank you for contacting us. We sincerely apologize for any inconvenience this may have caused and understand how frustrating this may be. We are more than happy to assist you with this error you are receiving. Due to high network traffic and light maintenance, you may experience errors or intermittent connectivity when accessing the PlayStation®Network (PSN). Successful downloads and voucher code redemptions as well as account creations may take several tries. At this time, we will ask you to please keep trying or try again at a later time as the network congestion eases.

You may however, create this account at Qriocity.com. For your convenience, we have included a link below that you will want to follow and there you will be able to create a new PSN account.

http://www.qriocity.com/us

We truly appreciate your time and patience on this matter,


Regards,
Chad P.


Kısaca diyor ki yahu işte ağ yoğundur şöyledir böyledir denemeye devam edin ya da qriocity.com üzerinden kayıt olun.

O siteye girince bizim ülkemize böyle bir hizmet verilmediğine dair bir mesajla karşılaşıyoruz. Sinirlendim; dalga geçiyor olmalısınız minvalinde mail attım. Sonra sitenin altındaki "Create an account" linkine deneme maksatlı tıkladım. Çalışıyor link. Sonra tekrar mail attım önceki maili ciddiye almamalarını istedim site açılmasa da link çalışıyor dedim +rep dedim teraziyi tıkladım.

Şimdi gelelim burayı okuyan 3-5 kişiye olur da PS alırsanız PSN de lazım olursa ki olacak, o zaman qriocity üzerinden alın ID'nizi.

Bir hatırlatma daha yapayım. Türkiye adresi girdiğinizde kabul etmiyor. Türkiye region 2 olduğundan ve Amerika'dan değil de İngiltere'den oyun aldığımızdan (orası da region 2) İngiltere
adresi girip üyelik alın.

Olur da Amerikadan oyun gelir ben onun da kodlarını girerim diyorsanız o zaman bir tane de Amerika için ID alın.

Gelelim birden fazla ID ile PS3'ten giriş yapmaya. Eğer aldığınız ID ile giriş yaptıysanız ikincisi ile giriş yapmaya çabaladığınızda "you cannot sign in using another user's sign-in id" diyecektir. Yahu nasıl başkasının benim işte o da deseniz bile PS bunu pek dinlemiyor. O vakit PS içerisinden kendinize yeni bir kullanıcı tanımlamanız gerekiyor. Böylece her kullanıcının kendi ID'si olduğundan sadece kullanıcıları değiştirmek yeterli oluyor.

Eyyorlamam bu kadar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder