Cumartesi, Ocak 21

Körlük

Facebook isimli sitede arkadaşlarımın, iş arkadaşlarımın, akrabalarımın bir resmi beğendiğini gördüm. Nefret söyleminden kaldırılması gereken bir resmi bir sürü insan beğenmiş. Resmi de ekleyeyim de öyle devam edeyim.

Bu resme odun gibi, kütük gibi bakarsanız "aaa gerçekten de adam haklı galiba" deyip beğenebilirsiniz bu resmi. Fakat "insan" gibi bakmayı bilirseniz o zaman benim yaptığımı yapar sinirlenirsiniz. 5 yıl önce bir insan öldürüldü. Haftalık bir gazetede yazı yazan biri öldürüldü. Ben kendimi entelektüel görürüm, okurum, yazarım, çizerim. Fakat bu adam öldürüldüğünde adını ilk defa duydum kimmiş ki bu dedim. Hrant Dink diye biri. Neler yazdığına bakındım genelde kardeşlik dostluk mesajları var yazılarında. Öldüren çocuğu yakaladılar. Çocuk "fikirlerini beğenmiyordum, sinirlendim, vurdum" dedi. O zamanlar 17 yaşında olan Ogün Samast diye bi çocuk. İnsan öldürmeyi kafasına koyabilen ve büyük ihtimalle iki kelimeyi bir araya getirmekten aciz, ilkokul terk biri haftalık yayın yapan Agos gazetesini hem de İstanbul dışından bulup okuyor yazarın fikirlerini beğenmiyor ve kalkıp İstanbul'a gelip adamı öldürüyor. Ben bu hikayeye hiç inanmadım. Sonra Yasin Hayal diye biri azmettirici olarak lanse edildi. Fakat işin ardındaki fail meçhul olarak bırakıldı.

Tetikçiler yargılandı ve karar açıklandı. Olayın ardında bir örgüt yok denildi. Ogün Samast olayı gerçekleştirdiğinde 17 yaşındaydı yani çocuktu ve cezası indirildi vs. Benzer şekilde bu ülkede Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Gaffar Okkan, Bahriye Üçok, Abdi İpekçi vs. hep öldürüldü hepsinin ortak noktası sorgulayıcı ve barış yanlısı insanlar olmaları idi ve hepsinin faili meçhul. Bir tek Abdi İpekçi'nin tetikçisi (Mehem Ağca) yakalandı ve büyük ihtimalle sözleri Ogün Samast'ın sözleri ile aynı idi.

Resme dönecek olursak o kadar insan "bir ermeni" öldüğü için değil, "bir insan" ÖLDÜRÜLDÜĞÜ ve adalet mekanizması saçma sapan işlediği için yürüdü. Orada yürüyen onbinlerce kişinin büyük çoğunluğu Hrant Dink adını benim gibi öldürüldüğü gün öğrenmiştir.

Resmin diğer yüzüne bakalım. "24+ şehit olunca" kısmına. Saçma sapan bir savaşın içine sürüklendikleri için ölüyor o insanlar. Savaş tanrıları kurban istediği için ölüyorlar. Biraz daha para kazanabilsin büyükbaşlar diye ölüyorlar. Oğlu şehit olduğunda "vatan sağolsun" diyebilen zihniyet yüzünden ölüyor bu çocuklar. Bu vatan nasıl bir vatanmış ki bir kaç çapulcuyu 30 yıldır yok edemeyen devletler tarafından yönetildi hep. Vatan sağolsun diyeceğinize noluyor bu adamlar neden ölüyor yok mu bizim bi yaptırım gücümüz diyin.

Devlet vatandaşının güvenliğini sağlamak zorundadır. Asker de olsan, gazeteci de olsan o devlet senin güvenliğinden sorumludur. Failini bulup cezalandırmak zorundadır.

Şehitlerin de faillerinin bulunması için yürüyüş düzenleyin ona da katılırım.

Askerin de, Hrant'ın da faili meçhul.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder